w tym przemyśle. Z czym jest związane to zjawisko? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to sprawa o stosunkowo dużej złożoności. Jeżeli jednak mielibyśmy wypiętrzyć pewnego rodzaju cechy charakterystyczne, które determinują skupienie uwagi na tej dziedzinie, można bez wątpienia powiedzieć, że są to chociażby radykalne zmiany, które zachodzą w inżynierii energii. Ze względu na to, że przez za długi okres czasu paliliśmy węglem i ropą naftową, przychodzi złota era zielonej energii. Masowo przerzucamy się na panele fotowoltaiczne czy jak ktoś woli: „solary”, turbiny wiatrowe zarówno poziomej, jak i pionowej osi. Coraz większe inwestycje są realizowane na rzecz odnawialnych źródeł energii i trudno się temu dziwić. Pamiętajmy o tym, że spore zainteresowanie tematem w tej dziedzinie wynika między innymi z tego, że musimy jak najszybciej zacząć oczyszczać atmosferę wokół nas. Stan powietrza nigdy nie był jeszcze w takim złym stanie jak teraz i największy udział w tym stanie rzeczy ma energetyka, zarówno komunalna, jak i zawodowa. Nadchodzi więc czas na to, żeby panele słoneczne, turbiny wiatrowe i ewentualnie gaz ziemny, zdominowały naszą gospodarkę, żeby uratować stan naszej planety. Fotowoltaika może nam w tym pomóc – pamiętajmy o tym!
Jeżeli jednak spojrzymy na inne kwestie
Jeżeli mielibyśmy przeanalizować wszystkie kwestie, które są dla nas istotne w życiu, niewątpliwie wyszłaby z tego monstrualnej wielkości lista. Warto jednak powiedzieć, że istnieją na świecie rzeczy, które mają w naszej egzystencji swojego rodzaju miejsce priorytetowe i w pewien sposób są ważniejsze niż pozostałe. Jedną z nich są z pewnością pieniądze, bez których w obecnych czasach jest naprawdę ciężko żyć. Jeżeli jednak spojrzymy na inne kwestie i poszukamy czegoś, czego bezwzględnie potrzebuje każda istota ludzka, a nawet ogólniej: żywa, zbliżymy się wtedy do konceptu, którym jest energia. W treści bieżącego artykułu chciałbym napisać kilka rzeczy związanych z szeroko pojętą energetyką oraz dlaczego musimy jak najprędzej ją globalnie modernizować, a nawet restrukturyzować. Jeżeli mielibyśmy spojrzeć na poprzedni wiek w kontekście cywilizacyjnych działań ekologicznych, nie mielibyśmy raczej się czym pochwalić. Masowe spalanie węgla zarówno kamiennego jak i brunatnego, ropa naftowa spalana w starych samochodach o małej sprawności termodynamicznej, doprowadziły naszą planetę do skraju środowiskowego upadku. Fotowoltaika, solary czy jeszcze inaczej: panele słoneczne nie zostały jeszcze w tamtych czasach rozpowszechnione, tak samo zresztą jak turbiny wiatrowe osi pionowej jak i poziomej, co niewątpliwie wpłynęło na obecny stan rzeczy. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest za późno i wszystko możemy jeszcze wyratować. Najważniejsze jest, żeby uświadomić sobie, że świat jest złożony z jednostek i to każdy musi zrozumieć, że ma wpływ na to, jak wygląda nasza Niebieska Planeta.
Ponadto bądźmy szczerzy złoża węgla i
Czy wiesz, że za trzydzieści lat ziemia ulegnie destrukcji, poprzez zanieczyszczenie środowiska? Przerażające? A może być jeszcze gorzej! Chyba przyznasz, że trzeba coś z tym zrobić. A co? Czy wiesz, że większość energii w Polsce pochodzi z zaśmiecających ekosystem elektrowni węglowych. Jak to zmienić? Fotowoltaika i panele słoneczne mogą nam pomóc. Ich wykorzystanie, choć na całym świecie produkcja energii elektrycznej za pomocą fotowoltaiki zaspokaja tylko trzynaście procent naszych potrzeb, to zmienienie tego zagwarantuje naszej ziemi nowe życie. Ponadto bądźmy szczerzy, złoża węgla i ropy nie będą trwać wiecznie, to energia słoneczna będzie niewyczerpalna. A poza tym solary zapewniają nam czysty zysk, gdyż energia słoneczna jest znacznie tańsza niż energia pozyskiwana z elektrociepłowni. I choć wymaga to zainwestowania pewnych środków to warto to zrobić, aby technologia elektrowni słonecznej mogła być jeszcze bardziej zaawansowana i przynosić więcej dochodów. Poza tym trzeba przyznać, że jak na razie panele słoneczne nie są jeszcze u szczytu swoich możliwości. Najlepsze solary przekształcają tylko 40% energii słonecznej na elektryczną a solary komercyjne tylko 20% energii słonecznej na prąd. Ale możemy to zmienić, potrzeba tylko trochę zaufania i ,nie ukrywajmy - środków aby ta technologia mogła się rozwijać i jak mówiłem przynieść większe zyski. Ale ta inwestycja się opłaca nie tylko ze względów ekonomicznych, ale ale przede wszystkim ze względu na naszą planetę, którą musimy ratować.